Hotel Helgeand Wisby
Adresse: N:a Kyrkogatan 3C, 62155 Visby
Standort: Visby - innerhalb der Stadtmauer (Küstennah)
Karte anzeigen
Einzelne Bewertungen unserer Gäste (anzeigen 111-120 von 122)
Bra
“Bra”
Biskopens lilla favoritrum
“Den bästa hotellfrukosten någonsin! Fantastiskt med badkar för två.”
Hotell gotland
“Rumet var rent och fint, samt att det fans kaffe och te i koridorrerna.
Fast vi bara var 2 st på hotellet så var frukosten mycket bra.”
Medeltidshotellet
“Underbar säng och mysigt rum. Toaletten var också toppen med badkar och världens finaste utsikt. Tyvärr ingen golvvärme, så när man badade, så blev golvet blött ända till morgonen. Även om man torkade, så gick det inte att få upp allt.
Rummet är mycket mysigt och de övriga hotelldelarna också. Välstädat- toppen! Personlig utsmyckning- personligt. Inte rätt att vara för krass, då hotellet har jättemycket att ge. Speciellt med sin trevliga personal. Däremot frukosten och avsaknaden av golvvärme tog ner betyget rejält. ”
2 Gode dage på Gotland
“Vi har semesterstuga i Smaaland og besluttede at se lidt på Vikingetiden på Gotland. Hotellet blev fundet på nettet. Det blev en fantastiks oplevelse - både øen og hotellet. Personalet var meget meget søde og imødekommende :-)
Vi kommer bestemt igen.
mvh
Hanne og Paul, Danmark”
Fantastisk dejligt hotel
“Fantastisk dejligt hotel midt i Visby. God beliggenhed, sød betjening - og rigtig god morgenmad. Sengene er meget bløde (for bløde efter vores smag) - men ellers er indretningen meget smuk og enkel.”
Boende som "toppar" Gotlandsvistelsen
“Ett trevligt hotell där allt känns som "litet" men med stor kvalité. Trevlig personal och (trotts utrymmesbrist) fantastiskt god och välkomponerad frukostbuffé.
Litet, mysigt och bra på alla sätt och som faktiskt är en av de ingredienser som toppar en bra Visby-vistelse!
”
Lugnt läge nära domkyrkan. Fin utegård f...
“Lugnt läge nära domkyrkan. Fin utegård för frukost lek o vila. Trevligt bad som tyvärr kostade extra vilket vi tycket borde ingått i priset då hotellet hade en hög prisnivå. Vi hade ett litet rum med mycket liten dusch. Trevligt bemötande av personalen. Hade föväntat oss en något högre standard utifrån prisnivån ”
Vi tycker det var en bra vistelse på ett...
“Vi tycker det var en bra vistelse på ett mysigt hotell.
Det vi skulle önska blev förbättrat var påfyllningen av bestick och annat vid frukostbuffén, både knivar och smör var slut en halvtimme in på frukosten.
Godisbuffén en våning upp kunde också fyllas på. Vissa saker tog slut och den städades inte regelbundet.
När vi bokade och betalade för rummet så fanns ingen information om begränsade öppettider vid jul och nyår, särskilt när det gällde bastun. Det hade vi verkligen sett fram emot, men det var fullbokat då vi ville och kunde. En tidsperiod per dag är för lite tycker vi. ”
En helt oförglömlig helg på detta ställe.
“En helt oförglömlig helg på detta ställe.”