Wisbymaskeraden lördagen den 12/10 2013 – goes Chicago

Clarion Wisby Hotel Strandgatan 6 Visby (visa karta)
Arena/Plats: Clarion Hotel Wisby
Kategori: Musik & Dans
Datum: Lördag 12 okt 2013
per person

Från 425 SEK

Temat i årets Wisbymaskerad är: ”Det glada 20-talet, jazz och burlesque”.
Möt Visby storband (Gotlandsmusiken), Sveriges burlesquedrottning Fräulein Frauke och hennes burlesque-dame Ruby Lucious. Träffa en del av kulturgotland som du normalt inte märker av så ofta – Gotlands Tonsättarcentrum och ta del av 20-talsinstallationer av konstnären Pernilla Glas. Här finns också dansgrupperna Layali Orientaliska Danskompani, Gotlands Musikalkompani, brunnsorkestern Sulan City Stompers, akrobat grupper, sångare och artister.

Wisbymaskeraden är en temafest, en happening och en kulturupplevelse. Vi blandar olika konstformer mitt ibland publiken. Festen blir till en totalupplevelse du inte kommer vilja glömma!
Såhär säger publiken i e-post om Wisbymaskeraden 2012:
"En magisk helhetsupplevelse!
Underbar, magisk, fascinerande och fullkomligt beroendeframkallande. Love it!
Johanna"
och om 2011:
"Otroligt häftig upplevelse!
Visbymaskeraden var en helhetsupplevelse, så otroligt häftigt. Det var som att medverka i en musikal. Otroligt bra upplägg. Bland det häftigaste jag varit med om i festväg. En klar tradition kommer det bli för oss.
Kristin"

MASKERADENTRÉ
En helkväll med underhållning, konserter, disco mm. Start kl. 19.00. Biljetten gäller för en verklig helafton i maskeradens tecken.
Pris: 425:- (inkl. moms)

MASKERADENTRÈ med BUFFÉTMIDDAG
Wisby hotells stora maskeradbuffé med massor av läckerheter.
Pris: 625:- (inkl. moms)

BOENDE- & RESEPAKET
Du kan också köpa paket med resa, boende och Wisbymaskeraden.
Se vidare längre ner på sidan!


Mer information om Wisbymaskeraden hittar du på vår hemsida.

Datum/Tidpunkt

Datum Tidpunkt Arena/Plats    
12 Okt
Lördag 12 okt 2013 19:00 Clarion Hotel Wisby

Bokningsbar i paket

per person

1795 SEK

Kom och besök Gotlands häftigaste fest! I år med Visby Storband, Sveriges burlesquedrottning Fräulein Frauke och hennes burlesque-dame Ruby Lucious, Gotlands Musikalkompani, orkestrar, artister, dansare och mycket mer! Wisbymaskeraden är en temafest, en happening och en totalupplevelse. Paketet ger dig en upplevelsehelg med 2 nätters övernattning på Clarion Hotel Wisby.
Avstånd: 576 meter
I hjärtat av Visby innerstad ligger Hotell S:t Clemens. Samtliga 32 rum har en personlig prägel och sammnbinds av två mysiga trädgårdar. Tre stjärnor borgar för bekväm standard med dusch, toalett, TV och fri tillgång till trådlöst Internet på samtliga rum. Varje dag serveras vår omtyckta frukostbuffé. Vi har en bokningsbar parkering och under höst och vår går det att hyra cyklar i receptionen. Varmt välkomna till oss på Hotell S:t Clemens!
Avstånd: 113 meter
Trestjärniga Hotell Stenugnen är ett familjärt och charmigt mindre livsstilshotell, centralt beläget i inre småbåtshamnen i Visby. I våra rogivande fräscha rum med sköna sängar kan du surfa i vårt trådlösa bredbandssystem med din egen dator. Njut av den fräscha frukostbuffén med nybakat bröd och det nybryggda kaffet i vår bakgård med ringmuren som frukostsällskap. Observera att vårt hotell är rök- och allergifritt.
Avstånd: 499 meter
BEST WESTERN Solhem Hotel ligger vackert beläget i en lugn park precis intill Visbys välbevarade ringmur från 1200-talet. Trots det fridfulla läget är det bara ett stenkast till Visbys centrala delar med restauranger, shopping och sevärdheter.

Dela & spara

Skicka
Ditt meddelande har skickats!

Välj tillfällen.

  • Lö 12 okt 2013 19:00 - 02:00 @ Clarion Hotel Wisby
OK

Karta

Information

Annonser