Tofta Camping
Individuella recensioner från våra gäster (visar 31-40 av 60)
Barn
“Mycket dålig camping för barnfamiljer, ingen lekplats och inget vatten i barnpoolen kan inte ge annat än minus tyvärr, bra och fin strand men annars inget för barn familjer”
Är nöjd i det stora hela med vårt besök ...
“Är nöjd i det stora hela med vårt besök på Gotland. Fantastisk personal i receptionen!!
Tack!”
Mysig camping med närhet till allt
“Vi är jättenöjda
Allt var toppen men om jag ska ge lite ris så var det disken
Fanns inget varmvatten och ofta kö trots att det inte var så mycket folk
Dålig belysning där med”
Tofta
“Trevlig camping med mysig tältplats där man kan sätta upp tältet och inte ha någon precis bredvid.
Bra köksmöjligheter, fanns spis, micro, vattenkokare och kylskåp.
Duscharna låg lite långt bort, borde finnas på fler ställen.
Toaletterna var ofräscha.
”
Trevlig camping, med härlig strand och strandliv!
“Vi bodde på Havsnära camping med husvagnen. Bra campingplatser, fräscha toaletter och duschar, kan tänka mig att Tofta-kortet hjälper till mycket för att slippa onödigt spring. (Dock önskvärt att ha papper och papperskorgar för gästerna att plocka upp håret efter duschning.)
Stranden och beachcluben var fräscht och med bra service från personalen. Tråkigt dock att utbudet minskade rejält, även i livsmedelsbutiken, när det var sista veckan på "säsongen" (var där v32). Men förståligt när man vill tömma sitt överlager.”
Servicehus, toalett och dusch
“Servicehuset (dusch& toalett) som tillhör de havsnära campingtomterna var riktigt fint men servicehuset vid tomterna som tillhör område Ängen var i bedrövligt skick!! Där måste det verkligen till en insats, för att inte tala om servicehuset som tillhör tältområdet, det var så ofräscht och sunkigt att man lika gärna kan jämna det med marken. Jag är mycket glad över att vi valde havsnära plats. ”
Servicen och den hjälp vi fick i recepti...
“Servicen och den hjälp vi fick i receptionen var mycket bra. Vi stod på "havssidan" och servicehuset var mycket bra”
Tråkiga kostnader
“Tycker att som campinggäst borde duschar och poolområde skulle ingå i campingpriset känns billigt från Toftas sida att ta extra betalt för detta. Toaletterna höll riktigt låg standard med silverfiskar på väggarna dåliga lås och ytor som borde rustats för länge sedan. ”
Campingen
“Vi trodde att campingen skulle hålla högre standard. Då tänker vi på bla Ängen, där vi bodde. Det var definitivt lugnt och skönt och det uppskattade vi. Nöstan tomt. Gräsytan var gropig och ojämn. Som tur var regnade det inte, då hade vi nog fått vattenfyllda gropar. Vi har husbil och vill ha stabil, gärna asfalterad plats att ställa bilen på och sedan gräsyta mellan varje plats. Vi vill också ha noga markerade platser, så att vagnar inte hamnar för nära varandra.”
Tofta camping, 4 stjärnor?
“Jag har svårt att förstå att Tofta camping har 4 st stjärnor.
Antar att det beror på närheten till Visby.
Bra service från personalen, sämre nivå på kök och förvaring av mat.
I köket för campingen stod det ett drickakyl som användes som kylskåp, fungerade ok men inte helt optimalt. Ingen frysdel där man kunde frysa sina kylklampar.
Man hade även ställt in en maskindisk från restaurangen som inte var inkopplad, såg ut som den förvarades där.
Duscharna hade en mycket bra standard.
Sammanfattning:
Bra läge och kanonfin strand, serviceminded personal, sämre med köket.”