Stugor Pensionat Lövängen
Individual reviews by our guests (showing 1-10 of 18)
Det var jätte bra plats,nära stranden oc...
“Det var jätte bra plats,nära stranden och nära naturen och några fina restauranger ”
Underbara dagar på Gotland
“Jag och mina döttrar, 16 och 14 år gamla besökte Gotland den 30/6-5/7-2022. Vi valde att köra bil från Malmö för att sedan ta båten från Oskarshamn. Vi bodde på pensionat Lövången i Ljugarn. Jösses! Ljugarn är underbart mysigt med otroligt mysiga restauranger med fantastisk mat. Stugan var perfekt för oss tre, lagom stor och hade ett fint badrum. Ett stort plus var att det fanns uteplats på två ställen. Vi hittade på väldigt mycket under våra dagar på Gotland så vi var inte i stugan så mycket men när vi väl var där trivdes vi oerhört. Vi kommer garanterat komma tillbaka till Gotland igen.”
Pensionat Lövängen, Strandstugan.
“Trivsam stuga med fritt läge. Välutrustad, ren och snygg. Nära till stranden och till affär och restauranger. Niohåls golfbana i närheten.”
Dåligt utbud med tv-kanaler, ( tre kanal...
“Dåligt utbud med tv-kanaler, ( tre kanaler fungerade i vår stuga)
Frysfacket i kylskåpet fungerade dåligt, varorna blev inte frysta.
I övrigt härligt område med fina grönytor Bra med utrymme mellan stugorna. Nära till allt.
”
Elinstugan
“Trevligt med eldstad installerad i Elinstugan men nu är det hög tid att renovera badrummet. Det luktar inte så bra därinne. Kanske täcken och kuddar kan bytas ut också. Dessutom måste kyl och frys frostas av för det är is inne i själva kyldelen. Annars tycker vi läget är toppen och stugan mysig för övrigt. Det var inte bra städat alls men det löste vi genom att komma överens om att vi slapp ta golven när vi städade vid avfärd. Kommer gärna tillbaka men som sagt - badrummet och kyl/frys!
M v h
Ulrika”
tilläg tii standard
“Det mesta var till belåtenhet men toa och dusch mycket liten yta, svårt att använda.
Frysfacket på kylskåpet dåligt, spisen i behov av byte.”
Bra stuga med fin altan
“En bra stuga med ett bra utrustat kök, en altan med markis, fin grill att låna. Bra med lekplats, nära till matbutik, stranden och restauranger. Rörelse och liv omkring men ändå lugnt och tryggt.”
Saknade viss köksutrustning ,men det kom...
“Saknade viss köksutrustning ,men det kompletterade vi på loppiset strax bredvid för en spottstyver...så nu finnes det äggkoppar mm i stugan.
”
Fräsch och charmig stuga i badortsidyll
“Relativt nybyggd och fräsch stuga som har allt man behöver inkl härlig veranda med uteplats att ära middag på i kvällssolen. Stor och lekvänlig gräsmatta mellan stugorna och stora härliga träd som ger skön skugga varma dagar. Kort promenad till fantastisk strand. Bageriet där man varje morgon kan köpa färska frallor ligger precis om hörnet.”
Cabin Häggen 1
“Overall the cabin Häggen 1 was ok and there wasn't any major problems.
Anyhow, few smaller things could have made our stay more pleasant. What we missed in the cabin was a sofa. Watching TV on kitchen chairs was not very comfortable. With a better design of the lay-out, there would have been room for a small sofa. Last days of our stay were quite rainy and dark, so we had to stay in the cabin more than we expected to, so sofa would have been nice.
Cleaning on arrival was ok, except the coffee maker that needed a real cleaning before it could be used. Also there were couple of plates on the cupboard that were dirty. And the bedroom walls downstairs need to be cleaned, there are some weird spots on the walls.”