Destination Gotland is following the recommendations of the Public Health Authority. Important information regarding covid-19, read here (updated 2021-01-14)
Best Western Strand Hotel
Individual reviews by our guests (showing 1-10 of 110)
Strand Hotell
“Hotellet ligger på allra bästa läge enligt mig. Så nära stranden, Almedalen, Botaniska. Slipper köra bilen i stadens små gränder. Så lätt att åka strandvägen och rakt in genom porten vid Kruttornet. Härligt nära för en kvällspromenad utefter stranden eller i Almedalsparken. Toppenläge!
Dessutom ett väldigt tyst och lugnt läge. Lätt och nära att gå till Turistbyrån och Shoppingområdet.”
Charmigt hotell
“Bra läge, trevlig personal i receptionen, gott bjudkaffe i foajén, god frukost i trevliga lokaler, br arum med balkong! ”
Bryggerihotellet
“Mycket fint och omtänksamt bemötande från nattpersonal. Hjälpte till med att t.ex boka parkeringen via Parkster vid kruttornet eftersom hotellets parkeringsplats var full. Det vänliga bemötandet var guld värt när jag kom dödstrött efter en överfart i svinottan. Jag skulle ha stannat ytterligare en natt för att kunna njuta av den underbara hotellmiljön. Hotellvistelsen var som hehet underbar. Rummet fint, tyst och lungt. Fin utsikt.
En sak tog jag upp med dagpersonalen som de lovade föra vidare; på spaet saknades halkskydd nedanför det nedersta trappsteget. Då jag gick ner från poolen. Alltså ett halkskydd på golvet. Där bildas vattenpölar som medför hög risk för vattenplaning. Jag var nära att halka och ramla bakåt, vilket kunde medfört ett farligt fall med hög risk för att slå i bakhuvudet. Jag ber er vänligen att åtgärda detta innan det händer en olycka.
”
Trevligt Hotell med underbart vänlig och hjälpsam personal.
“Best Western Strand Hotell var en trevlig upplevelse. Perfekt läge och Underbar Personal som verkligen gjorde allt för att få oss att trivas. ”
Mycket nöjd!
“Mycket nöjd med detta hotell. Fräscht, mysigt, rent. Saknar dock vanilj yoghurt och fil samt frukt. Kanon läge.”
Toppen
“Mycket trevligt hotell i innerstaden. Trevlig personal och mycket bra frukost.”
Kanon Bra!
“Bra hotel med bra service och vänligt personalen. och hotelet ligger i en jätte bra lägge!”
Myckt bra och trevligt hotel hela Visby ...
“Myckt bra och trevligt hotel hela Visby var bra”
Perfekt läge
“Hotellet ligger perfekt mellan Almedalen och Botaniska. Frukosten har gotländska inslag. Luftkonditionering på rummet och väldigt lugnt läge. ”
Mysigt hotell med bra läge i Visby
“Fantastisk hotell med centralt läge innanför murarna, nära till allt. Mysiga rum med sköna sängar och fräscht duschrum. Vi bodde med liten balkong mot Almedalen. Mycket trevlig personal, supergod frukostbuffé och en vacker och mysig bad- och bastuavdelning. Andra besöket och vi stortrivdes med allt. Finns även en liten takterrass med vacker utsikt mot havet och staden.”