Hotell Stenugnen
Adresse: Korsgatan 6A, 621 57 Visby
Standort: Visby - innerhalb der Stadtmauer (Küstennah)
Karte anzeigen
Einzelne Bewertungen unserer Gäste (anzeigen 41-50 von 217)
Mysigt hotell nära centrum
“Mycket trevligt hotell nära centrum, fina rum och mysig atmosfär.
Omtänksam värdinna, rekommenderas:)”
Bra läge, fina rum och god frukost
“Hotell Stenugnen ligger nära hamnen och nära allt i Visby, och samtidigt lugnt.
Familjärt hotell med fräscha rum och lobby. Kan rekommendera att välja ett större rum. Frukosten är utsökt. Hotellpersonalen är mycket hjälpsam och trevlig.
Nu har vi bott på hotellet två gånger, och vi återkommer mycket gärna. ”
Hotell med centralt läge och väldigt när...
“Hotell med centralt läge och väldigt nära från färjeterminal i Visby.
Ett välkomnande familjärt hotell och personal. Kändes inte på ett sätt att bo på hotell utan mer som man var på besök hos släkt/vänner.
Återkommer gärna till både hotellet och Gotland.”
STENUNGS HOTELLET +++
“FEM PLUS +++++ I EN KATEGORI 3 KLASS👍👍
Ett hotell där man verkligen trivs.
Personalen- 5 plus
Läget- 5 plus
Stämningen- 5 plus
Kan verkligen rekommendera detta boende”
Ett mysigt litet familjehotell med en he...
“Ett mysigt litet familjehotell med en helt underbar värdinna o värd. Återkommer”
Mysigt
“Det här hotellet beskrivs med Ett ord !, Mysigt ”
Familjärt mysigt hotel. . God frukost. P...
“Familjärt mysigt hotel. . God frukost. Perfekt läge. Bokar gärna där igen”
Rekommenderas!
“Suveränt läge nära färjan, mitt i stan och ändå en lugn gata. Fantastiskt vänligt och omtänksamt bemötande <3. Jag bor gärna här igen!”
Familjärt och fint
“Hotellet har ett bra läge med närhet till hamnen, turistbyrå, cykel- och biluthyrning. Omgivningarna är stillsamma då hotellet ligger på en liten gata utan mycket trafik. Hotellvärdinnan är mycket omtänksam och trevlig. Frukosten var god och rejäl. Vi fick ett stort rum med sköna sängar och en egen liten uteplats som kan vara mysig att sitta på när det är sommar. ”
Hotell Stenugnen
“Hotellets läge är ypperligt i förhållande till hamnen, och dess stämning mysig och intim. Man får en känsla av att vara hemma, fast man är borta. Inga oljud eller missljud störde. Inte ens stormarna eller regnen. Sängen var skön att sova i. Duschen fungerade bra; vattnet blev varmt direkt. Rummet upplevde jag dock vara i litet utslitet skick - särskilt toaletten. Kranen droppade. Frukosten gjorde mig nöjd. Den hade allt jag behöver: mjukt, färskt och gott bröd, pålägg, apelsinsaft, yogurt, frön och flingor samt kaffe. Hotellets ägare och deras kvinnliga hjälpreda var så glada, vänliga och hjälpsamma. De gjorde t.o.m. en frukostpåse åt mig att ta med på min avfärd, eftersom den ägde rum så tidigt. ”